Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Rybno, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie

Czyste Powietrze

WAŻNE!!! Komunikat uwrażliwienie beneficjentów na oferowane pompy ciepła

Sprawdź ofertę na swoje nowe źródło ciepła!

 

Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu  „Czyste Powietrze”.

Płacicie Państwo za zakup i montaż nowego źródła ciepła np. pompy ciepła – i refinansujecie zrealizowane zadanie z przyznanej i należnej Wam dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”!

Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie jak i wykonującej jego montaż należy do Państwa - naszych Wnioskodawców i Beneficjentów.

Prosimy Państwa o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku  oferty akwizytorów na instalację źródła ciepła, w tym POMPY CIEPŁA. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb - niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.

Prosimy o dokładne i uważne sprawdzenie firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do:

- oferowanej ceny usługi i produktu,

- oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,

- oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.

Prosimy o uważność i podejmowanie decyzji bez pośpiechu, w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno – informacyjnym, sołtysem lub regionalnie funkcjonującym wfośigw. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Można także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą. Warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) - dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.

Prawidłowo zrealizowana inwestycja z dotacją z programu „Czyste Powietrze” to niższe koszty ciepła w Waszych domach, a tym samym niższe wydatki na ogrzewanie.

Zależy nam na Państwa bezpieczeństwie i wyłącznie korzyściach uzyskanych z programu „Czyste Powietrze”.

Życzymy Państwu spotkań wyłącznie z rzetelnymi firmami i satysfakcji ze zrealizowanej inwestycji!

uwaga dodatkowa:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych.

Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 86% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl .

 

 

   Zapraszamy mieszkańców Gminy Rybno do Punktu Konsultacyjnego „Czyste Powietrze” znajdującego się w Urzędzie Gminy Rybno w pokoju nr. 3, który jest czynny w godzinach pracy urzędu, a we wtorki w godz. 13:00-18:00 oraz czwartki w godz. 7:00-13:00 mieszkańcy za pośrednictwem Punktu konsultacyjnego mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach Priorytetowego Programu „Czyste Powietrze” na wymianę pieca i termomodernizację budynku.

 

DLA KOGO DOFINANSOWANIE?

Z programu mogą skorzystać osoby, które posiadają dom jednorodzinny lub lokal wydzielony w takim domu oraz chcą wydawać mniej na ogrzewanie, żyć komfortowo, dbać o zdrowie i środowisko.

O PROGRAMIE „CZYSTE POWIETRZE”

„Czyste Powietrze” to program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w ociepleniu ich domów jednorodzinnych i wymianie ogrzewania. Dzięki tym inwestycjom zmniejsza się zużycie energii oraz koszty ogrzewania. Zyskujesz też wyższy komfort życia i wygodę. Dzięki programowi możliwa jest termomodernizacja budynków jednorodzinnych oraz zlikwidowanie starych i nieefektywnych źródeł ciepła będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Dostaniesz pieniądze na wymianę okien, ocieplenie ścian i dachu, nowe źródło ciepła oraz inne niezbędne prace.

NA CO OTRZYMASZ DOTACJĘ?

1. Audyt energetyczny, który pozwoli Ci uzyskać kompletną informację o potrzebach Twojego budynku, jak najskuteczniej ocieplić budynek, wybrać najlepsze dla Twojego domu źródło ciepła, uzyskać maksymalną dotację i następnie płacić niższe rachunki za ogrzewanie

2. Ocieplenie ścian, stropu, podłogi

3. Wymianę okien, drzwi, bramy garażowej

4. Wymianę starego pieca- kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na NOWOCZESNE ŹRÓDŁO CIEPŁA

5. Instalację CO i CWU

6. Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

 

Realizacja Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” na terenie Gminy Rybno wyniosła na dzień 31.12.2023 r.

Liczba złożonych wniosków – 96
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć – 44
Kwota wypłaconych dotacji – 933 555,55 zł.

 

 

Materiały:

Czyste Powietrze – program priorytetowy – wersja obowiązująca od 03.01.2023 r.

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/Program-priorytetowy-Czyste-Powietrze-3.01.2023-oznakowane.pdf

Załącznik nr 1 do programu – łącznie dotacji z termomodernizacyjną ulgą podatkową – wersja obowiązująca od 03.01.2023 r.

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/Zal-1-PPCP-ulga-podatkowa.pdf

Załącznik nr 2 do programu – koszty kwalifikowane i podstawowy poziom dofinansowania – wersja obowiązująca od 03.01.2023 r.

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/Zal-2-PPCP-koszty-kwalifikowane-czesc-1-Programu.pdf

Załącznik nr 2a do programu – koszty kwalifikowane i podwyższony poziom dofinansowania – wersja obowiązująca od 03.01.2023 r.

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/Zal-2a-PPCP-koszty-kwalifikowane-Czesc-2-Programu.pdf

Załącznik nr 2b do programu – koszty kwalifikowane i najwyższy poziom dofinansowania – wersja obowiązująca od 03.01.2023 r.

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/Zal-2b-PPCP-koszty-kwalifikowane-czesc-3-Programu.pdf

Wzór umowy beneficjenta z wykonawcą podlegające dofinasowaniu w formie dotacji z prefinansowaniem – dokument do pobrania poniżej

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2023/01/189_-nowa-broszura-Czyste-Powietrze_drukarka.pdf

 

Dodatkowe narzędzia:

Kalkulator grubości izolacji

https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/

Lista ZUM:

https://lista-zum.ios.edu.pl/

Doradztwo energetyczne: 

https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/

Akademia Czystego Powietrza:

https://czystepowietrze.gov.pl/akademia-czystego-powietrza/

Informacje szczegółowe o Programie Priorytetowym Czyste Powietrze dostępne są na stronie internetowej:

https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

 

 

pokój nr. 3 tel. (46) 861-14-38 wew. 227

Więcej informacji: [Link]

 

ZAŁĄCZNIKI:

Urząd Gminy Rybno
Długa 20, 96-514 Rybno
powiat sochaczewski
woj. mazowieckie
tel. 46 861-14-38
pełne dane kontaktowe »

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Lokalizacja