Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Rybno, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie

Wywiad z Wójtem — zakończona budowa Nowoczesnego Przedszkola oraz Nowego Ośrodek Zdrowia

Utworzono dnia 28.08.2023

 

 

Na wrzesień, czyli już za chwilę zaplanowano uroczyste otwarcie dwóch bardzo ważnych inwestycji – nowoczesnego przedszkola i nowego ośrodka zdrowia – centrum medyczno- rehabilitacyjnego. Obszernie o nich mówił pan w wywiadzie na początku roku. Jak przebiegała realizacja tych zadań?

- Wszystkie formalności zostały dopełnione, odbiór całkowity wykonany, zatem możemy ogłosić, że już 1 września odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnego przedszkola w gminie Rybno. Niespełna dwa lata, bo od 2 września 2021 roku, zajęło nam wybudowanie nowego obiektu edukacyjnego dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy - przedszkola na miarę XXI wieku. Odnośnie uroczystego otwarcia przedszkola to o godz. 11:00 odbędzie się msza święta w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie. Sesja Rady Gminy Rybno odbędzie się o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rybno zaś o godz. 13:00 dalsze uroczystości na terenie nowo pobudowanego obiektu edukacyjnego ( przemówienia okolicznościowe, część artystyczna, przecięcie wstęgi, poświęcenie obiektu, zwiedzanie przedszkola).

Podobnie sytuacja wygląda przy drugiej inwestycji. Dobiegły końca prace związane z realizacją i spełnieniem wymogów formalnych, dotyczących nowego ośrodka zdrowia - centrum medyczno-rehabilitacyjnego w gminie Rybno. Również tu w niespełna dwa lata stworzyliśmy nowoczesny ośrodek zdrowia - centrum medyczno- rehabilitacyjne, adekwatny do potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności.

Gdyby nie to, że pojawiła się możliwość pozyskania znaczących środków na realizację zadań, moglibyśmy nadal snuć plany o budowie takich obiektów na terenie naszej gminy. Planujemy oddać nowy ośrodek zdrowia do użyteczności mieszkańcom również we wrześniu tego roku.

Przypomnijmy jak finansowo duże są to inwestycje.

- Środki finansowe na budowę przedszkola gmina Rybno pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 2 045 000,00 zł oraz 158 000,00 zł ze środków własnych budżetu Województwa Mazowieckiego w 2022 roku w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego" – „Mazowsze dla równomiernego rozwoju". Całkowita wartość budowy przedszkola wyniosła około 4 600 000,00 zł.

Jeśli chodzi o ośrodek zdrowia to środki finansowe na budowę centrum medyczno-rehabilitacyjnego gmina nasza pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1 300 000,00 zł oraz 500 000,00 zł z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach tego samego programu co na przedszkole - „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego". Łącznie gmina na realizację tej inwestycji pozyskała środki finansowe w kwocie 1 800 000,00 zł. Całkowita wartość budowy ośrodka zdrowia wyniosła około            2 800 000,00 zł.

Powiedzmy kilka zdań o przedszkolu…

- Pomieści ono sześć oddziałów przedszkolnych, w środku znajduje się m.in. gabinet dla logopedy, gabinet pedagoga, sala gimnastyczna. Obiekt wyposażony jest zgodnie z obowiązującymi normami – a więc ma kompleksowe zaplecze kuchenne, toalety i sanitariaty, a także pomieszczenia administracyjno-gospodarcze.

Na terenie przedszkola znajduje się atrakcyjny, bardzo przyjazny i fajny dla przedszkolaków plac zabaw. Powstał też przestronny parking dla rodziców i kadry pedagogicznej. Cały obiekt jest ogrodzony. Wszystko wygląda estetycznie, bardzo ładnie. Budynek jest funkcjonalny, bezpieczny i wykonany zgodnie z wszystkimi wytycznymi dla tego typu obiektów. Mam nadzieję, że najmłodsze nasze pociechy będą bardzo dobrze się tu czuć, ciekawie i aktywnie spędzać czas i uczyć się w najlepszych z możliwych warunkach. Wiem, że nauczyciele też doglądali ten obiekt, i nie kryli zadowolenia z jego wyposażenia, ale i z efektu końcowego, czyli kompleksowej budowy nowego obiektu.

A jak duży to jest obiekt?

- Powierzchnia budynku to 975,00 m2. Zaś całkowita powierzchnia terenu nowoczesnego przedszkola wynosi – w tym są: budynek, plac zabaw, parking, miejsca zieleni ) 5300,00 m2. Liczymy, że w pierwszym roku działalności będziemy mogli przyjąć grupę około 150-160 przedszkolaków. Wspomnę jeszcze, że placówka zlokalizowana jest przy ulicy Długiej – tuż za budynkiem Urzędu Gminy Rybno. Ten obiekt, podobnie jak  ośrodek zdrowia posiada ogrzewanie gazowe.

Równie ważna jest druga inwestycja – ośrodek zdrowia - centrum medyczno- rehabilitacyjne z prawdziwego zdarzenia już za chwilę otworzy się z gabinetami dla mieszkańców gminy Rybno.

- Przyznam się Państwu, że czekam na jego otwarcie z niecierpliwością. Mam nadzieję, że w nowym obiekcie pomoc medyczna, lekarska będzie świadczona na wysokim poziomie, a warunki lokalowe będą temu sprzyjać. Pacjenci mają prawo do wizyty u lekarza i wykonania podstawowych zabiegów w gabinetach w warunkach, które są odpowiednie dla tych miejsc, a do tego czyste, zadbane i spełniające wszelkie wymogi sanitarne. Pacjent przy swych dolegliwościach musi mieć zapewniony odpowiedni komfort wizyty.

Powiedzmy i o tej inwestycji kilka zdań…

- Ośrodek zdrowia jest odpowiedzią na wieloletnie prośby i potrzeby mieszkańców tej gminy. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z przestronnymi gabinetami lekarskimi, gabinetami zabiegowymi, gabinetem stomatologicznym czy gabinetami dla lekarzy specjalistów. Wydzielona została także przestrzeń, gdzie mieszkańcy będą mogli skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Pomieszczenia gospodarcze, archiwum, recepcja, toalety, sanitariaty czy pomieszczenia socjalne podniosą komfort pracy personelu medycznego.

Jest też przestronny parking, zlokalizowany obok ośrodka zdrowia i ogrodzona przestrzeń. Ośrodek zdrowia powstał po sąsiedzku Przychodni Lekarskiej Valmed, naprzeciwko zabytkowego pałacu i jest znacznie większy od dotychczasowej przychodni. Będzie świadczyć też większy zakres usług. Jego powierzchnia całkowita to 580,35 m2. Zaś całkowita powierzchnia terenu nowego ośrodka zdrowia-centrum medyczno-rehabilitacyjnego wynosi (budynek, parking, miejsca zieleni) 4627,00 m2.

Nie udałoby się tak dużych inwestycji zrealizować bez wsparcia dodatkowego – finansowania, ale też pomocy i zaangażowania wielu osób, instytucji, urzędów…

- To prawda, już dziś wiem, że powstałe nowe obiekty na terenie gminy to zasługa naprawdę wielu osób, którym dobro mieszkańców przyświecało w szczególności. Lista do podziękowań podczas oficjalnego otwarcia będzie naprawdę długa. A że ja nie mam problemu z wyrażaniem wdzięczności za okazywaną pomoc w rozwoju naszej gminy to już tę listę opracowuję powoli.

Już dziś dziękuję ministrowi Maciejowi Małeckiemu, marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi, wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosławowi Adamowi Orlińskiemu oraz radnej powiatu sochaczewskiego Bożenie Samson za pomoc w pozyskaniu środków finansowych na budowę przedszkola i ośrodka zdrowia. Dziękuję radnym Gminy Rybno za wyasygnowanie środków finansowych na ich budowę, pracownikom Urzędu Gminy Rybno chciałbym podziękować za przygotowanie dokumentacji oraz merytoryczny nadzór nad inwestycjami. Pani Agnieszce Pyrzanowskiej za uwzględnienie naszych potrzeb i sugestii w przygotowaniu projektu nowoczesnego przedszkola i nowego ośrodka zdrowia centrum medyczno – rehabilitacyjnego. Dziękuję inspektorowi Panu Mariuszowi Olszewskiemu za prowadzony nadzór nad budowami. Firmie PAP-BUD z Rościszewa wraz z kierownikiem budowy Panem Marcinem Papierowskim dziękuję za terminową realizację projektu i ekspresowe wybudowanie przedszkola i nowego ośrodka. Pracownikom Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Zygmunta Pruskiego dziękuję za fachową pomoc podczas aranżowania wnętrz pomieszczeń w przedszkolu.

Te dwie inwestycje, obok drogowych zadań były pana poniekąd oczkiem w głowie.

- Można tak powiedzieć. W trakcie kampanii wyborczej zobowiązywałem się, że gmina dołoży wszelkich starań, aby powstał w gminie Rybno nowy ośrodek zdrowia oraz przedszkole. Miałem to zadanie w swoim programie wyborczym. Gdy zostałem wójtem w 2018 roku zacząłem aktywnie zabiegać o pozyskanie środków finansowych na budowę nowego ośrodka zdrowia centrum medyczno-rehabilitacyjnego oraz nowoczesnego przedszkola i udało się pozyskać dofinansowania. Spełniliśmy moje oczekiwania i mieszkańców gminy Rybno.

Pozostałe punkty w swoim programie wyborczym w większości spełniłem i dalej spełniam. m.in. przebudowaliśmy bądź wyremontowaliśmy rekordową liczbę kilometrów dróg gminnych i powiatowych, zmodernizowaliśmy i wybudowaliśmy wiele oświetlenia energooszczędnego typu led, wyremontowaliśmy budynki Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Rybno, Pozyskaliśmy dofinansowanie na rozbudowę i modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Nowej Wsi. Do tego zrealizowane zostały projekty oświatowe, społeczne, ekologiczne. Dbamy o rozwój kulturalny, organizujemy przedsięwzięcia o charakterze rekreacyjnym, sportowym – angażując w nie mieszkańców gminy, zachęcając do wspólnej integracji.

Czyli najważniejsze plany osiągnięte?

- Poniekąd, choć zadań i planów wciąż jest wiele. Jedne odhaczamy, kolejne dopisujemy. Jest jeszcze wiele spraw i zadań do poprawienia, inwestycji do wykonania i odcinków dróg do przebudowania oraz wyremontowania. Mieszkańcy, sołtysi i radni zgłaszają kolejne kwestie do rozwiązania. Nie zwalniamy tempa, cały czas pracujemy intensywnie. Mam nadzieję, że mieszkańcy to widzą….

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

- Ja również dziękuję za rozmowę i życzę miłego dnia.

 

 

Wywiad w Radio Sochaczew: [Link]

Urząd Gminy Rybno
Długa 20, 96-514 Rybno
powiat sochaczewski
woj. mazowieckie
tel. 46 861-14-38
pełne dane kontaktowe »

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 28

W poprzednim tygodniu: 670

W tym miesiącu: 233

W poprzednim miesiącu: 2976

Wszystkich:

Imieniny

Lokalizacja