Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Rybno, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie

Herb Rybna

 

HERB GMINY RYBNO

 

 

Symbolika elementów herbu jest następująca:
   Herb nawiązuje do podstawowego symbolu, który przypisany został do Rybna. Jest nim herb Radwan rodu Rybińskich. Herb Radwan, nazywany też Wierzbowa, Wirzbowa, Wirzbowo, którego zawołanie Kaja, Radwan, przedstawia w polu czerwonym chorągiew kościelną o trzech strefach złotą z takimże krzyżem kawalerskim na szczycie drzewca. Jest on wzmiankowany źródłowo po raz pierwszy w 1407 roku. Nazwa herbu ma pochodzenie odimionowe - nazwa osobowa. Najstarsza pieczęć herbowa zachowana z 1443 roku. Rody zamieszkiwały m.in. w ziemi brzeskiej, sandomierskiej, krakowskiej, sieradzkiej, kaliskiej, pieczętowało się nim około 210 rodzin. Bartosz Paprocki w swoim herbarzu przywołuje słowa Jana Długosza, który miał zapisać, że rycerze spod Radwana byli mężni, możni i panom swym wierni. W heraldyce samorządowej motyw herbu Radwan występuje jako godło miasta Kalwaria Zebrzydowska (Małopolska), oraz element godła gmin Brzeźnica (Małopolska), Tomice (Małopolska), Skórzec (Mazowsze).

   Godło chorągwi kościelnej nawiązuje do bohaterskiego jej zdobycia, jest elementem nadanym za wierną służbę. Jak głosi legenda herbowa podczas wojny Bolesława Śmiałego z Rusią wysłany na podjazd rycerz Radwan natrafił na obóz nieprzyjaciół. Podczas potyczki Rusini rozproszyli niewielki oddział polski i odebrał im sztandar. Rycerz Radwan miał wziąć chorągiew kościelną z pobliskiej świątyni, ze swoimi pokrzepionymi rycerzami, idąc do boju z nową chorągwią miał rozbić obóz Rusinów, którzy uciekli myśląc, że nadeszły posiłki. Dzielny rycerz Radwan otrzymał wiec herb z chorągwią kościelną.

   Nóż jako ostre narzędzie pracy i broń symbolizuje sprawiedliwość, czyny wojenne. Figura noża w projekcie herbu miała przypominać właścicielowi, że nie powinien się nigdy poddawać. Nóż rzeźniczy przedstawiany jest w formie rękojeści z ostrą, szeroką klingą. Ten wizerunek noża jednoznacznie wskazuje na narzędzie męczeństwa. W heraldyce możemy również spotkać noże używane do pracy w winnicy i jako atrybut urzędu krojczego. Noż rzeźniczy jest symbolem oskórowania św. Bartłomieja.

   Święty Bartłomiej jest patronem bartników, rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, rękawiczników oraz pasterzy i rolników. Jego atrybutami są księga, szeroki nóż rzeźniczy, przy pomocy którego zadano mu męczeństwo, skóra z której został odarty oraz topór i włócznia.

 

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Urząd Gminy Rybno
Długa 20, 96-514 Rybno
powiat sochaczewski
woj. mazowieckie
tel. 46 861-14-38
pełne dane kontaktowe »

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Lokalizacja