Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Rybno, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie

OSP Rybno

 


 

OSP Rybno

 

 

 

Historia OSP Rybno:

   Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie powstała w kwietniu 1926 roku. Powodem jej założenia była zwarta i drewniana zabudowa wsi Rybno i Kamieńszczyzny stwarzająca niebezpieczeństwo pożaru. OSP Rybno powstało z inicjatywy mieszkańców a mianowicie Panów: Andrzeja Wawrzyńczaka, Józefa Włodarczyka, Józefa Sierota, Jana Feligi, Józefa Ziejewskiego, Bronisława Drabińskiego, Szczepana Ziętek, Kazimierza Kubiaka, Bronisława Żakowskiego, Józefa Ozimka, Konstantego Kaźmierczaka. Byli oni również pierwszymi działającymi w jednostce druhami. W 1928 r. rozpoczęto budowę pierwszej strażniczy ,a zakończono ją zaś w 1932 r.. Działkę pod strażnicę o powierzchni 1215 m przekazali ówcześni właściciele majątku Rybno - Izabela i Józef Koczorowscy. W 1938 roku strażacy i mieszkańcy Gminy Rybno gościli w strażnicy Prezydenta RP - Ignacego Mościckiego. Jednostka uczestniczy średnio w 40 akcjach ratowniczych w ciągu roku. Członkowie czynni to 52 osoby ,a członkowie wspierający to 14 osób.

 

  Ochotnicze Straże Pożarne w Gminie Rybno:

Ochotnicza Straż Pożarna w Cyprianach

Ochotnicza Straż Pożarna w Erminowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Jasieńcu

Ochotnicza Straż Pożarna w Matyldowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Rybnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Wężykach

 

90 lat OSP Rybno 1926 - 2016

   W dniu 9 października jednostka obchodzi jubileusz 90 lecia powstania.  Powodem powołania była zwarta i palna zabudowa wsi i często powstające pożary.  Inicjatorami powołania byli mieszkańcy wsi Rybno i Kamieńszczyzna m.in.:

Andrzej Wawrzyńczak, Bronisław Drabiński, Kazimierz Kubiak, Bronisław Żakowski, Konstanty Kaźmierczak, Stefan Milczarek, Józef Sierota, Józef Ziejewski, Antoni Niemyski.

Pierwszym prezesem został wybrany Antoni Niemyski. W 1928 roku przystąpiono do do budowy własnego obiektu na działce przekazanej przez ówczesnych właścicieli majątku Rybno hr. Izabelę i Józefa Koczorowskich. Działka położona jest na placu gdzie wcześniej znajdowała się znana z przysłowia wytwórnia mydła, której właścicielem był słynny Zabłocki. W roku 1935 gościem strażaków i mieszkańców Rybna był prezydent RP pan Ignacy Mościcki.

Obchody jubileuszu rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 12.00 w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja z udziałem zaproszonych Gości oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP i pocztów sztandarowych. Po mszy na placu przed remizą rozpocznie się  dalsza część obchodów. Wręczone zostaną odznaczenia pożarnicze najbardziej zasłużonym członkom OSP Rybno. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie poświęcenie i przekazanie jednostce nowego samochodu bojowego zakupionego przez Gminę Rybno przy współudziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej. Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i krótki program artystyczny przygotowany przez najmłodszych sympatyków pożarnictwa z miejscowej Szkoły Podstawowej.

 

 

90 lecie OSP

Utworzono dnia 15.03.2017, 12:50

Urząd Gminy Rybno
Długa 20, 96-514 Rybno
powiat sochaczewski
woj. mazowieckie
tel. 46 861-14-38
pełne dane kontaktowe »

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Lokalizacja