Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Rybno

WAŻNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY KORONAWIRUSA!!! W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa, od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania Urząd Gminy Rybno obsługuje wyłącznie sprawy pilne w sekretariacie urzędu i w Urzędzie Stanu Cywilnego na parterze. W urzędzie obowiązuje zakaz poruszania się po pozostałych pokojach. Jeśli zajdzie pilna potrzeba rozmowy z pracownikiem, zostanie on poproszony o zejście do klienta i udzielenie wyjaśnień. Apel do osób robiących opłaty W związku z zaleceniami Prezesa Rady Ministrów w sprawie ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa apelujemy, aby wszystkie osoby robiące opłaty w kasie urzędu zrezygnowały z wyjścia z domu i korzystały z bankowości elektronicznej. Pamiętajmy, że opłaty można uiścić również za pośrednictwem platform bankowości internetowej. Osoby starsze mogą w tym celu skorzystać z pomocy kogoś z rodziny. APEL!!! Wychodźmy z domu, tylko wtedy kiedy musimy! Starajmy się jak najmniej się przemieszczać! Izolacja sprzyja ograniczaniu rozprzestrzenianiu się wirusa! Uważajmy na osoby, które znajdują się w grupach ryzyka, pomagajmy Im! Unikajmy kontaktu z osobami chorymi! Odżywiajmy się zdrowo! Śpijmy dużo! Dbajmy o higienę! Myjmy ręce wodą z mydłem lub używajmy środka do dezynfekcji na bazie alkoholu!

OSP Rybno

 


 

OSP Rybno

 

 

 

Historia OSP Rybno:

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie powstała w kwietniu 1926 roku. Powodem jej założenia była zwarta i drewniana zabudowa wsi Rybno i Kamieńszczyzny stwarzająca niebezpieczeństwo pożaru. OSP Rybno powstało z inicjatywy mieszkańców a mianowicie Panów: Andrzeja Wawrzyńczaka, Józefa Włodarczyka, Józefa Sierota, Jana Feligi, Józefa Ziejewskiego, Bronisława Drabińskiego, Szczepana Ziętek, Kazimierza Kubiaka, Bronisława Żakowskiego, Józefa Ozimka, Konstantego Kaźmierczaka. Byli oni również pierwszymi działającymi w jednostce druhami. W 1928 r. rozpoczęto budowę pierwszej strażniczy ,a zakończono ją zaś w 1932 r.. Działkę pod strażnicę o powierzchni 1215 m przekazali ówcześni właściciele majątku Rybno - Izabela i Józef Koczorowscy. W 1938 roku strażacy i mieszkańcy Gminy Rybno gościli w strażnicy Prezydenta RP - Ignacego Mościckiego. Jednostka uczestniczy średnio w 40 akcjach ratowniczych w ciągu roku. Członkowie czynni to 52 osoby ,a członkowie wspierający to 14 osób.

 

  Ochotnicze Straże Pożarne w Gminie Rybno:

Ochotnicza Straż Pożarna w Cyprianach

Ochotnicza Straż Pożarna w Erminowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Jasieńcu

Ochotnicza Straż Pożarna w Matyldowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Rybnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Wężykach

 

90 lat OSP Rybno 1926 - 2016

W dniu 9 października jednostka obchodzi jubileusz 90 lecia powstania.  Powodem powołania była zwarta i palna zabudowa wsi i często powstające pożary.  Inicjatorami powołania byli mieszkańcy wsi Rybno i Kamieńszczyzna m.in.:

Andrzej Wawrzyńczak, Bronisław Drabiński, Kazimierz Kubiak, Bronisław Żakowski, Konstanty Kaźmierczak, Stefan Milczarek, Józef Sierota, Józef Ziejewski, Antoni Niemyski.

Pierwszym prezesem został wybrany Antoni Niemyski. W 1928 roku przystąpiono do do budowy własnego obiektu na działce przekazanej przez ówczesnych właścicieli majątku Rybno hr. Izabelę i Józefa Koczorowskich. Działka położona jest na placu gdzie wcześniej znajdowała się znana z przysłowia wytwórnia mydła, której właścicielem był słynny Zabłocki. W roku 1935 gościem strażaków i mieszkańców Rybna był prezydent RP pan Ignacy Mościcki.

Obchody jubileuszu rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 12.00 w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja z udziałem zaproszonych Gości oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP i pocztów sztandarowych. Po mszy na placu przed remizą rozpocznie się  dalsza część obchodów. Wręczone zostaną odznaczenia pożarnicze najbardziej zasłużonym członkom OSP Rybno. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie poświęcenie i przekazanie jednostce nowego samochodu bojowego zakupionego przez Gminę Rybno przy współudziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej. Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i krótki program artystyczny przygotowany przez najmłodszych sympatyków pożarnictwa z miejscowej Szkoły Podstawowej.

 

 

90 lecie OSP

Utworzono dnia 15.03.2017, 12:50
Urząd Gminy Rybno
Długa 20, 96-514 Rybno
powiat sochaczewski
woj. mazowieckie
Tel. 46 861-14-38

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

Lokalizacja