Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Rybno, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie

Ważne osobliwości

 

 

   Gotard Rybenio gente Radvanio (Gotard z Rybna herbu Radwan) - kasztelan sochaczewski, który zapisał się na kartach kroniki Długosza, jako truciciel książąt Mazowieckich, Ziemowita VI i Wacława II.

 

   Spisy żaków Akademii Krakowskiej wymieniają pod rokiem 1420 niejakiego Gotarda z Babska. Wiadomo, że był synem Stanisława, urodził się zapewne kilka lat przed bitwą grunwaldzką. To bardzo ciekawa postać, która wpisała się w jedno z najważniejszych wydarzeń polityki wewnętrznej piętnastowiecznej Polski - wcielenie ziemi rawskiej i gostynińskiej do Korony.

 

Gotard pieczętował się herbem Radwan.

   

   Po powrocie ze studiów w Krakowie na dwór mazowiecki, piastował stanowiska w kancelarii książęcej. W 1431 r. wspominany jest jako pisarz w kancelarii Aleksandry, wdowy po Siemowicie IV, a jednocześnie siostry króla Władysława Jagiełły. W rok później był już pisarzem u Siemowita V, a od 1436 r. pełnił funkcję kanclerza. Niedługo po śmierci księcia objął kasztelanię sochaczewską, którą władał w latach 1446-63.

Gdy w 1455 r. zmarł na gruźlicę następca i brat Siemowita V, Władysław I Płocki, władzę na zachodnim Mazowszu sprawował jako regent biskup płocki Paweł Giżycki wraz z księżną Anną, wdową po Władysławie. Działo się tak dlatego, że synowie księcia byli jeszcze zbyt młodzi, by samodzielnie rządzić księstwem.

W tym czasie Gotard był właścicielem wsi Rybno położonej kilka kilometrów na zachód od Sochaczewa oraz Babska. Z nieznanego powodu popadł w konflikt z młodymi książętami (a znany był z porywczości), którzy chcieli pozbawić go urzędu i odebrać Rybno. Według wersji podanej przez Jana Długosza, Gotard z Rybna i z Babska  podał truciznę kolejno: najpierw w pobliskich Sannikach w noc sylwestrową roku 1461 Siemowitowi VI, który zmarł w wieku 16 lat, a potem zaledwie 2 miesiące później czternastoletniemu Władysławowi II.

Istnieje też druga wersja przyczyn zgonu ostatnich Piastowiczów na ziemi rawskiej i płockiej. Według niej przyczyną była gruźlica. Nie wiemy do dziś, jaka była prawda, ale z pewnością teoria spiskowa - jak zawsze - brzmi bardziej atrakcyjnie.

Zgony młodych książąt otworzyły królowi Polski Kazimierzowi Jagiellończykowi możliwość wcielenia Mazowsza rawskiego i gostynińskiego do Korony, co nastąpiło na sejmie walnym w Piotrkowie 15 listopada 1462 r. Jeśli rzeczywiście Gotard z Rybna i z Babska  maczał palce w śmierci książąt, to można uznać, że gdyby nie on, historia Polski potoczyłaby się całkiem inaczej.

 

 


 

 

   Cyprian Franciszek Józef Zabłocki (1792 - 1868) – polski ziemianin herbu Łada, właściciel dworu w Rybnie koło Sochaczewa, wsławił się oryginalnymi inwestycjami, które miały przynieść mu wielkie pieniądze (niewielkim kosztem), a kończyły się plajtą.

   To od niego wzięło się powiedzenie: wyjść jak Zabłocki na mydle. Legenda głosi, że Zabłocki postanowił w łatwy sposób wzbogacić się na produkcji mydła w rodzinnym majątku w Rybnie, które następnie zamierzał korzystnie sprzedać za granicą. Wyprodukowane mydło miało być spławione Wisłą do Gdańska, a stamtąd dalej statkiem. Żeby jednak zysk był większy, Zabłocki postanowił oszukać celników pruskich i tuż przed granicą z Prusami wyrzucił cały ładunek do wody. Skrzynie, do których zapakowano mydło, miały być szczelne i powiązane ze sobą. Płynąc, barka ciągnęła za sobą skrzynie pod powierzchnią wody i w bezpiecznej odległości od oczu celników. Opłaty celnej udało się uniknąć, ale kiedy w Gdańsku chciano wydobyć skrzynie, okazało się, że nie były one dostatecznie szczelne i całe mydło rozpuściło się w wodzie. Zabłocki stracił wszystkie zainwestowane pieniądze.

 

 

 

 

   Wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia w Rybnie

   Za początek istnienia Wspólnoty przyjmujemy dzień 29 września 2001 roku, w którym ks. biskup Alojzy Orszulik, ordynariusz łowicki przyjął nas do diecezji udzielając pozwolenia na utworzenie pierwszego domu Wspólnoty w Rybnie k. Sochaczewa. Tworzenie Wspólnoty rozpoczynały: s. Gertruda (Jolanta Barbara Kamieniecka), s. Jana (Dorota Monik), s. Scholastyka (Anna Maria Porąbka).
   Za swoją duchową założycielkę Wspólnota Służebnic Bożego Miłosierdzia uważa świętą siostrę M. Faustynę Kowalską, która nie tylko zainspirowała jej powstanie, ale także podała wszystko, co dotyczy celu, zadań, życia, formacji i organizacji Wspólnoty zarówno od strony duchowej jak i materialnej.

 

 

   Pismem z dnia 6.11.2001 r. (L.dz.1584/2001) ks. biskup ordynariusz Alojzy Orszulik udzielił oficjalnego pozwolenia na tworzenie Wspólnoty klauzurowej w Rybnie, a dekretem z dnia 4.1.2002 r. (L.dz.10/2002) zezwolił na pierwszą kaplicę Wspólnoty. Już wiosną tego roku (2002) zgłosiły się pierwsze kandydatki zainteresowane takim życiem i charyzmatem, tak, że od 5.10.2002 r. zainaugurowany został nowicjat Wspólnoty (weszły do niego dwie nowicjuszki).
   Dekretem z dnia 31.12.2002 roku (L.dz.1877/2002) ks. biskup Alojzy Orszulik erygował Wspólnotę jako Publiczne Stowarzyszenie Wiernych pod nazwą Wspólnota Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia i tym samym dekretem zatwierdził Statut Wspólnoty. Dnia 26.5.2003 r. rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Wspólnota otrzymała osobowość prawną. 8.7.2003 r. (L.dz.938/2003) ks. biskup ordynariusz zatwierdził dekretem władze Wspólnoty. Przełożoną Generalną została s. Gertruda Kamieniecka. Dnia 6.8.2003 r. ks. biskup ordynariusz poświęcił dla Wspólnoty nowe habity (biało-czerwone, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa przekazanym przez św. s. Faustynę) i dokonał uroczystych obłóczyn. Pismem z dn. 20.10.2003 r. (L.dz.1510/2003) ks. biskup Alojzy Orszulik określił sytuacje, w których siostry mogą opuścić teren klauzury ścisłej.
   Dnia 24.1.2004 r. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przekazało naszej Wspólnocie w darze relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej. W piśmie z dn. 25.6.2004 r. Ojciec Święty przekazał Wspólnocie swoje Apostolskie Błogosławieństwo na wierność charyzmatowi zakonnemu. Dziś Wspólnota to już dziewięć sióstr. Zgłaszają się następne kandydatki.

 

 


 

 

 

Urząd Gminy Rybno
Długa 20, 96-514 Rybno
powiat sochaczewski
woj. mazowieckie
tel. 46 861-14-38
pełne dane kontaktowe »

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Lokalizacja